021-88316408 ساعات تماس: 10 صبح تا 6 عصر
info@theloungelc.com

مرکز آموزش زبان دلانژ

۱۹ مهر ۱۳۹۷

چطور برای لیسنینگ آیلتس آماده بشیم؟

لیسنینگ آیلتس یا همون بخش شنیداری آزمون آیلتس برای خیلی‌ها آسون‌ترین بخش آزمون به حساب میاد. بچه‌هایی که امتحان می‌دن معمولا در این بخش بهتر از بخش‌های دیگه عمل می‌کنند. ولی خیلی‌ها هم هستند که اساسا با این بخش مشکل دارند. یکی از اصلی‌ترین دلایلش اینه که لهجه‌‌هایی که در آزمون می‌شنون غالبا لهجه‌های انگلیسی و استرالیایی هستند و خب گوش ما ایرانی‌ها هم که کلا خیلی به لهجه‌ی آمریکایی عادت کرده (حالا به دلایل مختلف). خلاصه این مساله باعث شده در فهمیدن لهجه‌هایی که در آیلتس می‌شنویم با مشکل رو‌به‌رو بشن خیلی‌ها. برای موفقیت در لیسنینگ آیلتس اساسا لازمه که با چند چیز آشنا باشیم:

 

لهجه‌های رایجی که در لیسنینگ می‌شنویم

انواع سوالاتی که باهاشون روبه‌رو می‌شیم

و در آخر نکات و تکنیک‌های لازم برای پاسخ‌دادن به این سوال‌ها

 

در این مقاله در مورد بخش اول یعنی لهجه‌های رایج می‌نویسیم و روش‌های مختلفی رو برای حل ای مشکل پیشنهاد می‌دیم.

 

لهجه‌های رایجی که در لیسنینگ می‌شنویم

اگه به سایت British Council که یکی از مجریان برگزاری آیلتس هست برین، به‌تون می‌گه که در لیسنینگ آیلتس قراره لهجه‌های مختلفی مثل استرالیایی، انگلیسی (بریتانیایی)، نیوزلندی و آمریکای شمالی بشنوید.

A variety of voices is used in the IELTS Listening test, so you might hear Australian, British, New Zealand or North American accents. You will be listening to a pre-recorded CD-ROM, and the passages that you hear will increase in difficulty as you go through the test.

در کتاب‌های آمادگی آیلتس هم زیاد پیش میاد که انگلیسی با لهجه‌های آسیایی مثل چینی یا هندی هم صحبت می‌شه ولی در آزمون‌های ماک و کتاب‌های تست کمبریج این اتفاق کم می‌افته.

 

خب حالا چی کار کنیم؟ از بین لهجه‌هایی که گفته شد لهجه‌های بریتانیایی و استرالیایی از همه دشوارتر هستند. یکی از بهترین کارها اینه که قبل از آزمون اصلی با تمرین کافی گوش‌مون رو به این لهجه‌ها عادت بدیم. در ادامه چند روش و منبع خوب برای این کار رو معرفی می‌کنیم.

 

یوتوب

منبع بسیار خوبی برای پیداکردن ویدیوهای آموزشیه. توصیه می‌کنیم با جستجوی عبارت‌هایی مثل Aussi accent, Australian accent, British accent training و یا عبارات مشابه ویدیوهای مرتبط رو پیدا کنین و حتما ببینین. از لهجه‌ی استرالیایی غافل نشین، به احتمال خیلی زیاد در یکی از قسمت‌های لیسنینگ لهجه‌ی استرالیایی می‌شنوین. لهجه استرالیایی به خاطر صداهای کشیده‌اش و نبود صدای «ر» قوی مشهوره. یکی دیگه از ویژگی‌های این لهجه تغییر لحن صدا در آخر جمله‌اس که باعث می‌شه جمله‌های خبری مثل جمله‌های سوالی به گوش برسند. یه بنده خدایی به اسم دکتر کاکس مثالی می‌‌زنه از زنی که گفته <<می‌خواهد به خانه برود تا بمیرد>>، ولی در واقع منظورش این بوده که می‌خواهد امروز به خانه برود و به خاطر لهجه‌اش، قید زمانی today یعنی <<امروز>> رو مثل فعل <<مردن>> یعنی to die تلفظ کرده! پس مشخصه که با لهجه‌ی دشواری طرف هستین و ممکنه به اشتباه بشنوین و نمره از دست بدین.

 

Pronunciation Studio

به این سایت برین و ایمیل‌تون رو ثبت کنین. یه فایل PDF با چندین فایل صوتی به ایمیل‌تون می‌فرسته. این فایل همه‌ی ۴۵ صدایی که برای تلفظ و شنیدن لهجه‌ی استاندارد بیریتیش نیاز دارین به‌تون آموزش می‌ده.

Test Your Listening

کتاب Test Your Listening نوشته‌ی Tricia Aspinall. این کتاب که هنوز هم در بازار نسخه‌ی چاپی اون گیر میاد، یکی از بهترین منابع برای تمرین لهجه‌ی بریتیشه. در مجموع ۶۰ تست در ۷ قسمت با موضوعات متنوع داره. خوبیش اینه که در پایان کتاب متن همه‌ی لیسنینگ‌ها و پاسخ‌نامه هم داره.

Listening to Australia

اگه بعد از دیدن ویدیوهای مربوط به لهجه‌ی استرالیایی در یوتوب (اینجا) هنوز با این لهجه مشکل داشتین، توصیه می‌کنم از این کتاب که صرفا بر اساس لهجه‌ی استرالیایی هست هم استفاده کنین.

ارسال پاسخ