09120138760 ساعات تماس: 10 صبح تا 6 عصر
info@theloungelc.com

مرکز آموزش زبان دلانژ

paraphrasing
1 مارس 2021

چهار قدم آسان برای paraphrasing

همونطور که در پست های قبل گفتیم پارافریز کردن یعنی بازگو کردن مجدد یک متن به منظور قرض گرفتن، روشن سازی و گسترش اطلاعات بدون سرقت ادبی. همچنین راجع به روش های paraphrase که شامل تغییر نقش دستوری کلمات، تغییر ساختار، کاهش عبارات و جایگذاری کلمات هم معنی هستن، صحبت کردیم.

 در این مطلب میخوایم شما رو با چهار قدم آشنا کنیم که paraphrasing رو برای شما مثل آب خوردن راحت میکنه.

۱٫متن اصلی / فایل صوتی رو چند بار بخونین / گوش کنین.

    فرقی نمیکنه که قراره یه متن روparaphrase  بکنین یا یه فایل صوتی، به یکبار خوندن/ شنیدن اکتفا نکنین. اینکار باعث میشه که همه ی موارد رو بدرستی درک کنین. البته میتونین در این قسمت از تکنیک note taking هم استفاده کنین. در این تکنیک کلمات یا عبارات مهم رو بصورت نت یادداشت و براحتی موقع پارافریز کردن ازشون استفاده میکنین.

۲٫متن اصلی رو کنار بذارین.

    این مرحله خیلی مهمه. بعد از اینکه کامل به source اصلی مسلط شدین، بدون نگاه کردن به متن یا گوش کردن به فایل اصلی شروع کنین به نوشتن ایده های اصلی. با این کار حافطه کوتاه مدتتون رو درگیر میکنین. میتونین از نت هایی که قبلا برداشتین هم استفاده کنین.

paraphrase .3 خودتون رو انجام بدین.

    حالا وقتشه متنی که paraphrase کردین رو بنویسین. متن رو اول باید بصورت فی البداهه و با presence of mind  قوی بصورت spoken پارافریز کنین که این مقدمه پارافریزکردن یه متن هست. اگه میخوایدparaphrase  در قالب پادکست باشه، صداتون رو ضبط کنین. با دقت تمام ایده ها و موارد مهم رو بنویسین. در این مرحله با استفاده از روش های paraphrase کردن که در پست های قبلی بررسی کردیم شروع میکنین به کار کردن روی متن و به اصطلاح از کلمات و عبارت های خودتون استفاده میکنین.

۴٫متن paraphrase شده رو با متن اصلی تطابق بدین.

    در این مرحله متن اصلی و پارافریز شده رو مقایسه میکنین تا ببینین چه چیزهایی کم و چه چیزهایی اضافه هستن و چه تغییراتی لازمه. فراموش نکنین که درparaphrasing  از کلمات خودتون استفاده و اونها رو جایگزین کلمات اصلی کنین.

 

https://www.theloungelc.com/%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%b2-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86/

ارسال پاسخ