021-88316408 ساعات تماس: 10 صبح تا 6 عصر
info@theloungelc.com

مرکز آموزش زبان دلانژ

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

 لهجه‌ی استرالیایی

در دو پست قبلی در مورد لهجه‌ی بیریتیش صحبت کردیم و نکاتی که برای موفقیت در آزمون لیسنینگ آیلتس لازم هستند رو یاد گرفتیم. این پست رو اختصاص می‌دیم به لهجه‌ی استرالیایی چون که در آزمون لیسنینگ آیلتس این لهجه جزء لهجه‌های استاندارد زبان انگلیسی به حساب میاد و هر متقاضی آزمون آیلتس بایستی با اون آشنایی داشته باشه تا در فهم لیسنینگ‌های آیلتس به مشکلی برنخوره.

جنبه‌های خاص لهجه‌ی استرالیایی

لهجه استرالیایی به خاطر صداهای کشیده اش و نبود صدای «ر» قوی مشهور است. یکی دیگر از ویژگی‌های این لهجه تغییر لحن صدا در آخر جمله است که باعث می‌شود که جملات خبری مثل جملات سوالی به گوش برسند.

به گفته‌ی دکتر Cox، خاص‌ترین بخش لهجه‌ی استرالیایی، نحوه‌ی کشیدن حروف صدادار و به اصطلاح کشدار صحبت کردن استرالیایی‌هاست. او مثالی می‌آورد که از زنی که گفت می‌خواهد به خانه برود تا بمیرد، ولی در واقع منظورش این بود که می‌خواهد امروز به خانه برود و به خاطر لهجه‌اش، قید زمانی today یعنی امروز را مانند فعل مردن یعنی to die تلفظ می‌کرد!

او معتقد است که لهجه‌ی استرالیایی با تولد اولین کودکان در مستعمرات سیدنی در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم شکل گرفت. این کودکان شکل خاصی از صحبت کردن را در گروه خود ابداع کرده بودند و بدین‌وسیله فکر می‌کردند که پیوندشان با گروهشان محکمتر می‌شود. نوجوانان امروزی هم همچین کارهایی می‌کنند. کودکان دوران اولیه‌ی مهاجرت‌ها به استرالیا، تحت تاثیر گویش‌های بسیار متفاوت انگلیسی بزرگسالان اطرافشان بوده‌اند و کلمات و نحوه‌ی گویش را از میان این گویش‌ها انتخاب کرده‌اند.

زمانی‌که مهاجران نخستین از بریتانیا به استرالیا آمدند هم عامل مهم دیگری است که بر گویش امروز استرالیا تاثیر گذاشته است. لهجه‌ی انگلیسی بریتانیایی در طول زمان دستخوش تغییراتی بوده است. بنابراین مستعمرات مختلف امپراتوری بریتانیا مثل ایالات متحده آمریکا،کانادا و آفریقای جنوبی که دوره‌های مهاجرت آنها در زمان‌های مختلف روی داده است، نسخه های مختلفی از لهجه انگلیسی را در بدو تاسیس داشته‌اند که رد پای آن لهجه در زبان امروز آنها دیده می‌شود.

انگلیسی استرالیا و نیوزیلند بیش از بقیه لهجه‌های انگلیسی به هم شباهت دارد چون این دو کشور در زمان‌های نزدیک به هم و توسط گروه‌های زبانی شبیه به هم مسکونی شدند.

لهجه‌ی امروز انگلیسی استرالیا به طرز عجیبی در سراسر کشور یکنواخت است؛ اما بیشتر استرالیایی‌ها می‌توانند تفاوت‌های بسیار جزیی را در آن تشخیص دهند. Bruce Moore که سردبیر دیکشنری آکسفورد استرالیاست، می‌گوید که اگر از هر استرالیایی درباره‌ی لهجه‌ی فرد خاصی بپرسید، به شما با اطمینان خواهد گفت که مثلاً آن شخص اهل کویینزلند یا تاسمانیاست، اما خیلی وقت‌ها این حدسیات درست نیست.

به طور کلی می‌توان گفت که لهجه‌ی استرالیایی فاقد تنوع به خاطر جغرافیای متفاوت است و دلیل آن این است که با اینکه اسکان مهاجران در مناطق جدا از هم شکل گرفت؛ اما مهاجرت‌های زیادی در داخل کشور انجام شد. بیشتر این مهاجرت‌های داخلی از سیدنی که خواستگاه لهجه بود به نقاط دیگر بود و سبب شد که لهجه‌ی مادر در سراسر کشور پخش شود.

منبع: SBS

به خاطر حجم بالای مطالب آموزشی‌ای که در اینترنت و یوتیوب وجود داره، آموزش لهجه‌ی استرالیایی رو در اینجا قرار ندادیم و صرفاً به توضیحات کلی اکتفا کردیم. با جستجوی عبارت Features of Australian accent و یا Aussi accent training می‌تونین منابع کاملی رو در اینترنت پیدا کنین که لهجه‌ی استرالیایی رو آموزش می‌دن. یادتون نره که اگه به دنبال نمره‌ی خوبی در آزمون لیسنینگ هستین لهجه‌ی استرالیایی رو حتماً یاد بگیرید.

ارسال پاسخ