021-88316408 ساعات تماس: 10 صبح تا 6 عصر
info@theloungelc.com

مرکز آموزش زبان دلانژ

۴ آبان ۱۳۹۷

ریدینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس یکی از دشوارترین و پرچالش‌ترین قسمت‌های آزمون آیلتسه، چه در آزمون ریدینگ جنرال و چه در آزمون ریدینگ آکادمیک. در این مقاله‌ی کوتاه با ریدینگ جنرال و آکادمیک و تفاوت‌های اون‌ها با هم‌دیگه آشنا می‌شین.

 

 

ریدینگ آیلتس آکادمیک

ریدینگ آیلتس آکادمیک دارای سه بخش و در هر بخش یک متن بلند آکادمیک وجود دارد. بنابراین در مجموع، سه متن آکادمیک به آزموندهندگان ارائه میشود که به دنبال هر متن تعدادی سؤال و مجموعا ۴۰ سؤال وجود دارد. پاسخ تمام سؤالات را میتوان در داخل متنها و یا بر اساس آنچه در متن گفته شده است، یافت. متنها معمولا از کتابهای علمی، مجلات، ژونالها، روزنامهها و یا منابع آنلاین گرفته شده است. زبان نوشتاری آنها به صورتی است که برای خوانندهی عام (غیر متخصص در زمینهی مربوطه) نوشته شده و بنابراین قابل فهم است. در صورتی که اصطلاحات تخصصی وجود داشته باشد، تعریف و معنی این اصطلاحات نیز به همراه متن ارائه میشود. متون ممکن است در استایلهای مختلف ارائه شود بدین معنی که ممکن است متن روایتی از واقعهای باشد، یا توصیفی باشد، و یا استدلالی باشد. متون ارائه شده میتواند با تصاویر، جدول، گراف و نمودار همراه باشد. کل سه متن روی هم رفته شامل ۲۱۵۰ تا ۲۷۵۰ کلمه هستند. .

 

ریدینگ آیلتس جنرال

در توضیح ساختار ریدینگ آیلتس جنرال باید گفت که شامل سه بخش است و هر بخش از قبلی تا حدودی سخت‌تر است. این سه بخش عبارتند از:
در بخش اول، دو، سه و یا تعداد بیشتری متن کوتاه به داوطلب داده می‌شود که راجع به موضوعات روزمره و در واقع راجع به مسائلی است که افراد در زندگی روزمره و عادی در یک محیط انگلیسی زبان با آن‌ها برخورد می‌کنند.
بخش دوم شامل دو متن است در رابطه با کار و مسائل مرتبط با آن از قبیل توصیف مشاغل، پیشرفت در یک شغل خاص، آموزش‌های مرتبط با مشاغل و غیره.
در بخش سوم، تنها یک متن بلند و البته پیچیده‌تر از متون قبلی وجود دارد و در مورد یک موضوع عمومی است.

متن‌های ریدینگ جنرال از کتاب‌ها، روزنامه، مجلات، آگهی‌ و … گرفته شده است و به طور کلی مربوط به موضوعات عمومی، زندگی روزمره اجتماعی و مسائلی است که افراد در یک محیط انگلیسی زبان با آن‌ها برخورد می‌کنند. تعداد سؤالات و زمان اختصاص یافته به این بخش مانند بخش ریدینگ آکادمیک است؛ داوطلبان باید ۴۰ سؤال را در ۶۰ دقیقه پاسخ دهند.

 

چند نکته‌ی مشترک در ریدینگ آکادمیک و جنرال

 

۱- زمان اختصاص داده شده به سنجش مهارت ریدینگ ۶۰ دقیقه است؛ این زمان شامل زمان نوشتن پاسخ‌ها در پاسخنامه نیز می‌باشد و مانند بخش لیسنینگ زمان جداگانه‌ای برای نوشتن پاسخ‌ها در پاسخنامه در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین، لازم است دقت کافی در مدیریت زمان به عمل بیاید.

۲- هر پاسخ درست یک امتیاز محسوب می‌شود و بنابراین مجموع امتیاز خام ۴۰ است؛ اگرچه نمره‌ نهایی از تبدیل نمره‌ی خام به نمره‌ی آیلتس در مقیاس ۱ تا ۹ به دست می‌آید.

۳- هم‌چنین، آزمون‌دهندگان باید زمان نوشتن پاسخ‌ها در پاسخنامه به املا و گرامر عبارات دقت نمایند تا خطایی نداشته باشند؛ در غیر اینصورت نمره سؤال مربوطه را نخواهند گرفت و در واقع، پاسخشان غلط محسوب می‌شود.

ارسال پاسخ