021-88316408 ساعات تماس: 10 صبح تا 6 عصر
info@theloungelc.com

مرکز آموزش زبان دلانژ

۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

مطالعه‌ی فعال چیست؟ 

خوندن و بازخونی یک متن به‌تنهایی روش موثری برای درک مطلب و یادگیری نیست؛ اما مطالعه‌ی فعال می‌تونه روش مناسبی برای بهبود این مسئله باشه. مطالعه‌ی فعال مطالعه‌ای هست که علاوه بر یادگیری لغات و درک مطلب، باعث افزایش توانایی‌تون در دارا بودن تفکر انتقادی می‌شه. روش‌های زیر به شما کمک می‌کنند تا از یک متن نهایت یادگیری و درک رو داشته باشین. استفاده از روش‌های زیر علاوه بر اینکه در یادگیری زبان انگلیسی و گرفتن نمره‌ی بهتر در آزمون ریدینگ آیلتس به‌تون کمک می‌کنه باعث می‌شه با یک دید انتقادی بیشتری متن رو بخونین و توانایی تفکر انتقادی رو در خودتون تقویت کنین.

۱. قبل از شروع مطالعه چند سوال از خودتون بپرسین. مثل “موضوع چیه؟”، “در حال حاضر چه‌چیزی در مورد اون موضوع می‌دونم؟”، “چرا از من خواسته شده این متن رو بخونم و خوندن این متن چه کمکی به من می‌کنه؟”

۲. کلماتی که ناآشنا هستند رو شناسایی و معنی اون‌ها رو پیدا کنید.

۳. ایده‌ی اصلی متن رو پیدا کنید. بفهمید دقیقا متن حول چه موضوعیه. به مقدمه و پاراگراف‌های اولیه متن خوب دقت کنید تا ایده‌ی اصلی متن دست‌تون بیاد.

۴. ماژیک هایلایترتون رو بذارید کنار و به جاش در حاشیه‌ی صفحه نکات مهم رو یادداشت کنید. هر موقع احساس کردید لازمه قسمتی از متن رو هایلایت کنید، به جاش بنویسید. می‌تونید قسمتی از متن رو خلاصه کنید، سوال بپرسید، و حتی اگه با متن موافق نیستید در حاشیه صفحه اعتراض خودتون رو بیان کنید و چیزی که فکر می‌کنید از نظر شما درسته رو بنویسید. یا می‌تونید کلمات کلیدی رو در گوشه‌ای یادداشت کنید تا یادآوری متن براتون راحت‌تر بشه. در یک کلام، با انجام کارهای بالا سعی کنید با نویسنده وارد یک دیالوگ بشید و تنها خواننده نباشید.

۵. فلوچارت یا دیاگرام بسازید. این کار به‌تون کمک می‌کنه تا با دیدن هم یاد بگیرید و مطالب رو سریع‌تر یاد‌آوری کنید.

۶. هر پاراگراف رو با دقت بخونید و از خودتون بپرسید “متن چی می‌گه” و “چه می‌کنه”. سعی کنید سوال اول رو در یک جمله جواب بدین و روی کاغذ بنویسید.
با کلمات خودتون ایده‌ی اصلی متن رو بازنویسی کنید.

۷. خلاصه‌ی یک مقاله یا یک فصل رو با کلمات خودتون بنویسید. این کار رو در کم‌تر از یک صفحه انجام بدید. ایده‌های اصلی و یک یا دو مثال رو شناسایی کنید و بازنویسی کنید. اگر در انجام این کار موفق بشید یعنی درک خوبی از متن داشتید.

۸. چیزی رو که یاد گرفتید به دیگران آموزش بدید. تحقیقات نشون می‌ده که آموزش‌دادن موثرترین راه برای یادگیریه. اگر چیزی رو که یاد گرفتید به دیگران هم آموزش بدید باعث می‌شه که ۱. اطلاعات از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت انتقال پیدا کنند و ۲. سریعاً متوجه بشید کدوم بخش رو خوب فهمیدید و لازمه کدوم بخش رو مجددا بررسی و مطالعه کنید.

ارسال پاسخ